Özel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Özel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Pandemi süreci, kötü günler geçirmemize sebep oldu; ancak diğer yandan da sağlığın önemini kavramamızı sağladı.

Dolayısıyla bu süreçte Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası adlarını çok sık duyar olduk.

Peki nedir bu sigortalar ve ne işimize yararlar?

 

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası, size hastane ve doktor seçme özgürlüğü tanırken olası ağır hastalıklarınız ve ameliyatlarınızı da ayaktaki basit muayenelerinizle beraber güvence altına alır. Sağlık sigortanız sayesinde şirketinizin anlaşmalı eczanelerinden ilaçlarınızı da edinebilirsiniz.

Poliçe seçiminize göre yüzde 20 katkı payı ile ya da hiçbir katkı payı ödemeyerek hastane işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Sağlık sigortalarının tümüyle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey poliçelerin önceki hastalıklarınızı hiçbir şekilde kapsamadığı olmalıdır.

Aynı zamanda şirketinizin size sunduğu diş, psikolog ya da check-up gibi hizmetlerden de ücretsiz ve poliçe de belirtilen şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sosyal güvencesi olanların sıkça tercih ettiği bir sağlık sigortası çeşididir.

Hastane masraflarınızın bir kısmını SGK karşılarken kalan kısmını anlaşmalı sigorta şirketiniz karşılar ve sadece 15 lira katkı payı ödeyerek özel hastenelerde tedavi olabilirsiniz. Özel Sağlık Sigortasında olduğu gibi yatış gerektiren haller de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamındadır.

Tabi ki bu hastanenin hem SGK ile hem de sigorta şirketinizle anlaşmalı olması ilk koşuldur. Ancak son zamanlarda büyük hastane zincirlerinin de en azından bazı branşlarda SGK ile anlaşma yaptıkları görülmektedir. Yani Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahipleri için de geniş ve yaygın bir hastane ağı mevcuttur.

Özel Sağlık Sigortaları ile alakalı bilinmesi gereken bir diğer husus ise ister çalışan ister iş sahibi olun sigorta için ödediğiniz meblağları vergiden düşebileceğinizdir.